Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Inwestycje

Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Nowa przepompownia ścieków już działa. To część ogromnego projektu.

16 czerwca 2020

Kosztowała 4,85 mln zł i znacznie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ekologicznego w gminie Żukowo. Mowa o nowo otwartej przepompowni ścieków przy ul. Polnej w Żukowie, która powstała dzięki dofinansowaniu zewnętrznemu. Zadanie zrealizowała Spółka Komunalna Żukowo Sp. z o. o.

„Rewolucja” to być może zbyt duże słowo, ale o znacznej „ewolucji” systemu ściekowego możemy śmiało mówić. Dzięki nowej przepompowni zwiększy się możliwość zrzutu ścieków z 200 tys. do 350 tys. litrów na godzinę. To także duży krok w kierunku bezpieczeństwa.

- Stara przepompownia w tym miejscu „pamiętała” jeszcze lata 70. Nowa to przede wszystkim nowa jakość i nowe możliwości – mówi Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski. – To zmiana realna i przeliczalna. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to zadanie. Tą inwestycją postawiliśmy na środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne.

Główny problem starej przepompowni polegał na zastosowaniu pomp o zbyt małej wydajności w porównaniu do ilości ścieków w momencie chwilowych zwiększonych zrzutów, które musi przetłoczyć. Nowy obiekt pozwoli także zlikwidować uciążliwy zapach w tej części Żukowa. Znalazły się tam również urządzenia do monitoringu wszystkich gminnych przepompowni podłączonych do systemu.

Koszt robót budowlanych wyniósł 4 849 892,32 zł. Zadanie zostało dofinansowanie w kwocie 3 351 551,61 zł z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

To kolejne zadanie zrealizowane zgodnie z założeniami i polityką Gminy w zakresie bezpieczeństwa ekologicznego przez Spółką Komunalną Żukowo Sp. z o. o. należącą w 100% do Gminy Żukowo. Przepompownia budowana była w ramach ogromnego projektu realizowanego przez Spółkę: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Żukowo – etap I”. Wartość całego projektu wynosi 90 973 535,92 zł. Dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich w ramach POIŚ wynosi 46 942 538,34 zł.

 

fot. Spółka Komunalna Żukowo Sp. z o. o


Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do pliku PDF na temat Analiza Porównawcza dla Jednostek Samorządu Terytorialnego
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę https://gops.zukowo.pl/Przekierowanie do informacji na temat OSP ŻukowoPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń BezpieczeństwaPolskie Sieci Energetyczne
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij