Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

„KASZUBKI” gościem „Jarmarku Holeńskiego” w Holi

10 sierpień 2017

23 lipca 2017 r. Zespół KGW Chwaszczyno „KASZUBKI” gościł w Skansenie Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi w woj. lubelskim. Celem wyjazdu zespołu do Holi był udział w „XXI Jarmarku Holeńskim – Hola’2017”.

Jarmark Holeński to impreza będąca prawdziwą gratką dla miłośników etnografii, folkloru i kultury pogranicza, dająca możliwość poznania różnych kultur z terenu Polesia Lubelskiego i Ukrainy. Jarmark to połączenie prawosławnych uroczystości ku czci św. Antoniego Peczerskiego odbywających się w zabytkowej, pochodzącej z początku XVIII w. cerkwi, z koncertami folklorystycznymi i kiermaszem rękodzieła w holeńskim skansenie. Jarmark – odwiedzany przez kilkutysięczną rzeszę miłośników kultury ludowej i prawosławia – to sztandarowa impreza gminy Stary Brus, a zarazem jedna z najciekawszych ofert tego typu w całym kraju.

Warto było doświadczyć atmosfery tego miejsca i tego co nadbużańskie – podziwiać piękno liturgii prawosławnej, posłuchać prawosławnego śpiewu polifonicznego, zachwycić się rzemiosłem, rękodziełem i tak wspaniałą muzyką ludową.

Udział „KASZUBEK” w imprezie sprawił, że po raz pierwszy w 21-letniej historii jarmarku, ze sceny rozbrzmiały pieśni i piosenki kaszubskie, wykonany przez nas repertuar budowały bowiem wyłącznie utwory kaszubskie. Poza utworami wokalnymi kapela zespołu „zagrała” kilka utworów instrumentalnych – polek, które wprowadzały do naszej prezentacji ożywienie i urozmaicenie. Wśród wykonywanych przez zespół pieśni znalazły się też „Kaszëbsczé Nótë” – ten specyficzny utwór zawsze wzbudza żywe zainteresowanie podczas prezentacji poza Kaszubami. Tak dobrany program sprawił, że publiczność mogła usłyszeć nasz kaszubski język, poznać bogactwo melodii kaszubskich pieśni, a także zobaczyć i zapoznać się z brzmieniem naszych kaszubskich instrumentów ludowych - diabelskich skrzypiec i burczybasu włosowego. Poza prezentacją muzyczną dokonaliśmy też słownej mini prezentacji regionu Kaszub.

Nasza kaszubska pieśń i muzyka – sądząc po reakcji – przypadły publiczności do gustu i chyba sprawiły, że dotąd „nie odkryte” Kaszuby i gmina Żukowo stały się kierunkiem, w którym część z uczestników imprezy zamierza w najbliższym czasie podążać.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też nasze barwne stroje ludowe – wyraziste i tak inne od strojów poleskich i ukraińskich.

Holeńska prezentacja zespołu odbyła się w dwóch odsłonach: na głównej scenie Jarmarku oraz na nieco mniejszej „scenie przy wiatraku”.

Dzisiaj to wydarzenie jest już dla nas wspomnieniem. Jednak na długo pozostanie ono w naszej pamięci, a to za sprawą publiczności, która podczas drugiej, mniej oficjalnej, prezentacji zaskoczyła nas niezwykle ciepłą, prawdziwą i spontaniczną reakcją, szukając z nami kontaktu i bliskości.

Udział „KASZUBEK” w Jarmarku miał miejsce na zaproszenie skierowane do zespołu przez organizatorów wydarzenia – państwa Alinę i Tadeusza Karabowiczów, reprezentujących Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi.

Nasz wyjazd do Holi był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Żukowo w ramach programu „Lokalne Partnerstwo” (otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych), a także niezwykłej gościnności gospodarzy jarmarku.

Swoje podziękowania kierujemy też do Urzędu Gminy Żukowo oraz do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie za okazane wsparcie rzeczowe i przekazanie nam materiałów promocyjnych.

Danuta Jastrzębska / Zespół „KASZUBKI”

 


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2017-08-10 11:45:55)
Informację zmodyfikował(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2017-08-10 12:21:18)
Liczba odwiedzin: 128
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij